Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

2. (10 points) In a Keplerian telescope, the focal length of the objective lens

ID: 1869846 • Letter: 2

Question

2. (10 points) In a Keplerian telescope, the focal length of the objective lens is:fo 80mm, the focal length of the eyepiece is:fe-10mm. The size of the objective lens is an aperture stop of the telescope, in which Dh 0.5. A field stop is located in the back focal plane of the objective lens Please use thin lens equation to compute and find: 1 The location and size of exit pupil of the telescope from the eyepiece. 2) The entrance and exit window locations of the telescope. 3) Angular magnification power of the telescope.

Explanation / Answer

1)exit pupil:

   [1/(f0+fe)+1/xi=1/fe]

   1/xi=1/10-(1/(80+10))

   xi=11.25

2)entrance window

   it become located left side of lens 11.25unit

3)angular magnification power

   magnification(M)=f0/fe

   =80/10

   =8

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote