Chapter 03, Problem 34 Interactive LearningWare 3.2 provides a review of the con
ID: 1870036 • Letter: C
Question
Chapter 03, Problem 34 Interactive LearningWare 3.2 provides a review of the concepts that are important in this problem. On a distant planet, golf is just as popular as it is c earth. A golfer tees off and drives the ball 4.50 times as far as he would have on earth, given the same initial velocities on both planets The ball is launched at a speed of 44.8 m/s at an angle of 29 above the horizontal, when the ball lands, it is at the same level as the tee. On the distant planet what are (a) the maximum height and (b) the range of the ball? (a) Number Units (b) Number Units Work for this question: Open Show WorkExplanation / Answer
here,
the initial speed,u = 44.8 m/s
theta = 29 degree
horizontal range , R = u^2 * sin(2 * theta) /g
on that planet , R' = 4.5 * R
u^2 * sin(2 * theta) /g' = 4.5 * u^2 * sin(2 * theta) /g
g' = g/4.5
a)
the maximum height , hm = (u * sin(theta))^2 /(2 * g')
hm = ( 44.8 * sin(29))^2 * 4.5 / (2 * 9.81)
hm = 108.2 m
b)
horizontal range on that planet , R' = u^2 * sin(2 * theta) /(g/4.5)
R' = 44.8^2 * 4.5 * sin(2 * 29) / ( 9.81) m
R' = 780.7 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.