A stone is thrown horizontally at 45.0 m/s from the top of a very tall cliff. Ca
ID: 1870198 • Letter: A
Question
A stone is thrown horizontally at 45.0 m/s from the top of a very tall cliff. Calculate its horizontal position and vertical position at 2.00 s intervals for the first 10.0 s .
Part A
Calculate the horizontal x and vertical y positions at time t = 2 s.
Part B
Calculate the horizontal x and vertical y positions at time t = 4 s.
Part C
Calculate the horizontal x and vertical y positions at time t = 6 s.
Part D
Calculate the horizontal x and vertical y positions at time t = 8 s.
Part E
Calculate the horizontal x and vertical y positions at time t = 10 s.
Explanation / Answer
stone is thrown horizontally so
initial vertical velocity. v0y = 0
and v0x = 45 m/s
ay = - 9.8 m/s^2
ax = 0
y = v0y t + ay t^2 /2 = - 4.9 t^2
and x = (v0x) t = 45 t
(A) t = 2 : x = 90 m , y = - 19.6 m
(B) t = 4, x = 180 m, y = - 78.4 m
(C) t = 6, x = 270 m , y = - 176.4 m
(D) t = 8 s, x = 360 m, y = - 313.6 m
(E) t = 10 s, x = 450 m, y = - 490 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.