A particle that starts from x 0, y = 0 is initially moving at an angle of 30° ab
ID: 1870276 • Letter: A
Question
A particle that starts from x 0, y = 0 is initially moving at an angle of 30° above the +x axis. The initial kinetic energy of the particle is 0.035 J. The particle moves to x 30 cm, y 3 cm in 0.07 s. An electric field of 280 N/C points in the -y direction. (Ignore gravity, air resistance, and magnetism.) What is the x component of the particle's initial velocity?, What is the magnitude of the particle's initial velocity? What is the y component of the particle's initial velocity? What is the y component of the particle's acceleration? What is the mass of the particle? What is the electric charge of the particle? m/s m/s m/s m/s kg C.Explanation / Answer
along x axis.
x = (v0x) t
0.30 = (v0 cos30) t
0.30 = (v0 cos30)(0.07)
v0 = 4.95 m/s
v0x = v0 cos30 = 4.29 m/s .........Ans
v0 = 4.95 m/s .........Ans
v0y = v0 sin30 = 2.47 m/s ..........Ans
along y,
0.03 = (2.47 x 0.07) + (ay 0.07^2 / 2)
ay = - 58.4 m/s^2 .........Ans
KE = m v0^2 / 2
0.035 = m (4.95^2)/2
m = 2.86 x 10^-3 kg .............Ans
ay = q E / m
2.86 x 10^-3 x 58.4 = q (280)
q = - 596 x 10^-6 C .......Ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.