Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

My Notes Ask Your Teacher 13. 1 points | Previous Answers SerCP11 4.P.085.MI Obj

ID: 1871521 • Letter: M

Question

My Notes Ask Your Teacher 13. 1 points | Previous Answers SerCP11 4.P.085.MI Objects with masses m1 13.0 kg and m27.0 kg are connected by a light string that passes over a frictionless pulley as in the figure below. If, when the system starts from rest, m2 falls 1.00 m in 1.25 s, determine the coefficient of kinetic friction between m1 and the table 0.87 Express the friction force in terms of the coefficient of kinetic friction. Obtain an expression for the acceleration in terms of the masses and the net force, including friction, and solve for the coefficient of kinetic friction. Need Help? LRuant Master It Subomit Answer Save Progres Practico Another Verson Progress Practice Another Version

Explanation / Answer

d = v0 t + a t^2 /2

1 = 0 + a(1.25^2)/2

a = 1.28 m/s^2


on m2: m2g - T = m2 a

T = 7 (9.8 - 1.28) = 59.64 N  


on m1: in horizontal, T - f = 0

f = 59.64 N  

in vertical, N1 - m1 g = 0

N1 = 127.4 N  


uk = f / N1 = 0.47 ,.....Ans

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote