6 A ball is thrown vertically upward with a speed of 24.0 m/s. How high does it
ID: 1871790 • Letter: 6
Question
6 A ball is thrown vertically upward with a speed of 24.0 m/s. How high does it rise? A. 42.1 m B. 33.7 m C. 29.4 m D. 25.9 m E. 19.6 m 7. While the ball is in free fall, its acceleration does which of the following? A. decreases increases hen decreases C. Increases then decreases D. decreases then increases E. remains constant 8. Mature salmon swim upstream, returning to spawn at their birthplace. During the arduous trip they leap vertically upward over waterfalls as high as 5.00 m. With what minimum speed must a salmon launch itself into the air to dear a 5.00-m waterfall? (Take g 10.0 m/s.) A. 12.5 m/s B. 10.0 m/s C. 7.50 ms D. 2.50m/s E. 5.00 m/'s 9. A baseball is thrown from the outfield toward the catcher. When the ball reaches its highest point, which statement is true? A. Its velocity is zero. B. Its horizontal velocity is zero. C. Its vertical velocity is zero D. Its vertical acceleration is zero. E. Its acceleration depends on the angle at which the ball was thrown. 10. A long jumper (as shown in the figure) ) leaves the ground at an angle of 18.00 to the horizontal and at maximum height? a speed of 9.9 m/s. How long does it take for her to reach the at an A. 0.379 s8.0.287 mC 0.351 s . 0.835 s E. 0.312 11. A student throws a heavy red ball honizontadly from a balcony of a tall building woth At the same time, a second student drops a lighter blue ball from the sarme resistance, which statement is true? same baicony. Neglecting ar A. The red ball reaches the ground first B. The balls reach the ground at the same instant. C. The blue bal reaches the ground first. D. Both balls hit the ground with the same speed. E. None of the above statements are trueExplanation / Answer
6)
v = u + at
here, v=0, a = -9.81 m/s^2, u = 24 m/s
t = -24 m/s / -9.81 m/s^2
t = 2.446 sec
h = ut + 1/2at^2
h = (24 x 2.446) - (0.5 x 9.81 x 2.446^2)
h = 29.4 m
7)
E) remains same
8)
Height of waterfall, h= 5m
Acceleration acting on salmon, a= - g= -9.8m/s^2 (Since gravity opposes its motion)
v^2 - u^2 = 2ah
-u^2 = - 2 x 9.81 x 5
u = 10 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.