A freight train has two engines, each with a mass of 50,000 kg, pulling 15 freig
ID: 1872056 • Letter: A
Question
A freight train has two engines, each with a mass of 50,000 kg, pulling 15 freight cars, each having a mass of 40,000 kg. The first engine exerts a force of 80,000 N backward on the tracks, and the second engine exerts a force of 90,000 N hackward on the tracks (a) Calculate the acceleration of the train if the coefficient of rolling friction is02(b) what is t e ince in the coupling between the first and second engine? (c) What is the force between the ninth and the tenth freight cars? What formula would you use? F total net force F80,000 N rmass Crav i Which one is the Cerect formlsExplanation / Answer
(A) N = M g = (2 x 50000 + 15 x 40000)g
N = 700000 g
f = u N = 14 000 g
applying Fnet = m a
80000 + 900000 - (14000 x 9.8) = 700000 a
a = 0.047 m/s^2 .....ans
(B) for first engine,
80000 - (0.02 x 50000 x 9.8)- T = (50000)(0.047)
T = 67.86 x 10^3 N
(C) on tenth car,
T - (0.02 x 40000 x 9.8) = 40000 x 0.047
T = 9.72 x 10^3 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.