Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

3) A storage tank contains 55.o kg of nitrogen (N at 2200 kPa pressure and a tem

ID: 1872057 • Letter: 3

Question

3) A storage tank contains 55.o kg of nitrogen (N at 2200 kPa pressure and a temperature of 20C. (a) Calulate the translational internal energy of the nitrogen sample. (b) Calculate the rotational internal energy of the nitrogen sample. () Determine the rms velocity of the nitrogen molecules. (d) The temperature of the sample is now raised to 75 C. Recalculate the internal energies and the rms velocity at the higher temperature. (Neglect any expansion of the storage tank.) C 12.0 g/mol N 14.0 g/mol O 16.0 g/mol

Explanation / Answer

n = mass/ molar mass = 55 x 10^3 g / 14 = 3928.57 mol


(A) trans KE = 3 n R T / 2

{ R = 8.314 and T = 273+ 20 = 293 K}

= 14.4 x 10^6 J


(B) rotational = 2 ( n RT / 2)

= n R T = 9.57x 10^6 J

(C) Vrms = (2 x 14.4 x 10^6 / 55)

= 361.2 m/s


(D) trans KE = 17.1 x 10^6 J

rot KE = 11.4 x 10^6 J

VRms = 393.6 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote