Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Homework 2- Energy in a Spring and Waves 1. A block of mass m-2.00 kg is attache

ID: 1872269 • Letter: H

Question

Homework 2- Energy in a Spring and Waves 1. A block of mass m-2.00 kg is attached to a spring of force constant k-5.00 10 N/m that lies on a horizontal frictionless surface. The block is pulled to a position 5.00 cm to the right of the equilibrium and released from rest. a) How much energy is transferred from the person pulling the mass to the spring? b) When the block is released, it moves towards the equilibrium point (towards the left). When the block is at x=2.50 cm, find the elastic potential energy P_clastic and the kinetic energy K of the block. c) From your answer to (b), compute the speed of the block d) Find the speed of the block as it passes through the equilibrium point.

Explanation / Answer

(1)(a) x = 5.0 cm = 0.05 m

So, the energy transferred by the person, PE = (1/2)*k*x^2

= 0.5*500*0.05^2 = 0.625 Joule.

(b) Potential energy of the block at x = 2.50 cm = 0.025 m

PE = (1/2)*k*x^2 = 0.5*500*0.025^2 = 0.156 J

And kinetic energy K of the block = 0.625 - 0.156 = 0.469 J

(c) Suppose v is the speed of the block.

so, (1/2)*m*v^2 = 0.469

=> 0.5*2*v^2 = 0.469

=> v = 0.685 m/s

(d) At the equilibrium position, the system has no potential energy.

Means, the total energy = kinetic energy = 0.625 J

=> (1/2)*m*v^2 = 0.625

=> 0.5*2*v^2 = 0.625

=> v = 0.79 m/s