8. 1/2 points Previous Answers SerPSE9 3.P.021 My Notes Ask Your Teacher 30.0° n
ID: 1872470 • Letter: 8
Question
8. 1/2 points Previous Answers SerPSE9 3.P.021 My Notes Ask Your Teacher 30.0° north of east, while exploring a cave, a spelunker starts at the entrance and moves the following distances. She goes 75.0 m north, 250 m east, 108 m at an angle and 178 m south. Find the resultant displacement from the cave entrance. The figure below suggests the situation but is not drawn to scale magnitude 347 direction o south of east Final osition Cave entrance Need Help? Read It Submit Answer Save Progress Practice Another VersionExplanation / Answer
r1 = 75j
r2 = 250i
r3 = 108 ( cos30i + sin30j) = 93.53 i + 54 j
r4 = - 178 j
r = r1 + r2 + r3 + r4
= 343.53 i - 49 j
(a) magnitude = sqrt(343.53^3 + 49^2) = 347 m
(B) theta = tan^-1(49/343.53) = 8.2 south of east
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.