Print by: JAMES SIMION Physics 202-001 Spring 2018/ DiFabio Phys 202 Chapter 22
ID: 1873043 • Letter: P
Question
Print by: JAMES SIMION Physics 202-001 Spring 2018/ DiFabio Phys 202 Chapter 22 part 2 *Chapter 22, Problem 052 An electron enters a region of uniform electric field with an initial velocity of 63 km/sin the same direction a electric field, which has magnitude E 50N/C)(a) what is the speed of the electron 1.7 ns after entering this region? (b) How far does the electron travel during the 1.7 ns interval? 1(1500G-1 Units (a) Number (b) Number [ Units * 2 Answer *1: the tolerance is +/-290 Answer *2: the tolerance is +/-290 .296 1,28 x lo-5 Question Attempts: UnlimitedExplanation / Answer
a)
vi = 63 km/s = 63000 m/s
a = q*E/m
= (-1.602*10^-19)*(50)/(9.11*10^-31)
= -8.79*10^12 m/s^2
t = 1.7 ns = 1.7*10^-9 s
use:
vf = vi + a*t
= 63000 + (-8.79*10^12)*(1.7*10^-9)
= 63000 - 14947
= 48053 m/s
Answer: 48053 m/s
b)
use:
vf^2 = vi^2 + 2*a*d
48053^2 = 63000^2 + 2*(-8.79*10^12)*d
2*(8.79*10^12)*d = 1.66*10^9
d = 9.44*10^-5 m
Answer: 9.44*10^-5 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.