A beam of protons at an accelerator creates a current of 230 A If the beam is fo
ID: 1873184 • Letter: A
Question
A beam of protons at an accelerator creates a current of 230 A If the beam is focused on a target, how many protons strike the target in 105 s 1. a. b· 1.367E+17 1.670E+ 17 1.545E+17 d. 1.509E+17 e. 1.320E+17 f. 1.201E+17 A sample of nichrome wire with cross-sectional radius 0.826 mm and resistivity 1.5 × 10-6 ·m is to be used in winding a heating coil. If the coil must carry current of 9.75 A when a voltage of 145 Volts is applied across its ends, find () the required resistance of the coil and the length of wire you must use to wind the coil. SV E08 17.13] 2. resistance 14.87 14.40 13.39 d. e, f. 12.11 15, 18 15.52 a. c. 3. length a. 21.25 m b 24.79 m c. 21.40 m d. 19.13 m e. 23.15 m f. 19.35 m YINN Suppose a 3.3 volts potential difference is placed across a resistor and the resulting current is 4.1 A. Then what is the resistance of the resistor? b· c. 0.9399 0.8049 0.6640 d. e. 0.6260 1.006 1.004Explanation / Answer
Given:
I = 230 uA = 230 x 10^-6 A
t = 105s
We know,
q = It
Thus total charge generated = It = 230 x 10^-6 x 105 = 0.02415 C
Thus, no. of protons
= total charge/ charge per proton
= 0.02415/(1.602x10^-19)
= 1.509E+17 (option d)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.