9 10 11 Points 13 3 (0.0%) Assignment Submission Assignment Scoring Your best su
ID: 1873293 • Letter: 9
Question
9 10 11 Points 13 3 (0.0%) Assignment Submission Assignment Scoring Your best submission for each qunstion part is used for your score. 1 4.P011 acting on it. One is a 1,875-N forward push by the water on the propeller, and the other is a 1,400-N resistive force due to the water around the bow. (a) What Is the acceleration of the 1,200-kg boat? 2 m/ (b) If it starts from rest, how far will the boat move in 17.5 s? (c) What will its velocity be at the end of that time? m/s Need Help? Ask Your 1 4.P012 F2 - 360 N. Assume up and to the right are in the positive directions.) Two forces are applied to a car in an effort to move it, as shown in the figure below. (Let Fa -445 N andExplanation / Answer
(A) from newton's 2nd law,
Fnet = m a
Fnet = 1875 - 1400 = (1200) a
a = 0.396 m/s^2
(B) d = v0 t + a t^2 /2
d = (0 ) + (0.396 x 17.5^2 / 2)
d = 60.6 m
(C) v = v0 + a t = 0 + (0.396 x 17.5)
v = 6.93 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.