5. -/3 points OSCoIPhys2016 21.4. P 050 My Notes Ask Your Teacher + Suppose you
ID: 1873490 • Letter: 5
Question
5. -/3 points OSCoIPhys2016 21.4. P 050 My Notes Ask Your Teacher + Suppose you measure the terminal voltage of a 1.565 V alkaline cell having an internal resistance of 0.400 by placing a 3.00 voltmeter across its terminals. (See figure below.) emf (a) What current (in A) flows? (b) Find the terminal voltage (in V). (Give your answer to at least 4 decimal places.) (c) To see how close the measured terminal voltage is to the emf, calculate their ratio. (Give your answer to at least 4 decimal places.) srnf Additional Materials ReadingExplanation / Answer
A) current flows is i = V/R = 1.565/(r+R) = 1.565/(0.4+3000) = 5.22*10^-4 A
b) V = e-(i*r) = 1.565-(5.22*10^-4*0.4) = 1.5647 V
c) V/emf = 1.565/1.564 = 1.000639
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.