Constants Part A A long horizontal wire carries 25.0 A of current due north The
ID: 1873560 • Letter: C
Question
Constants Part A A long horizontal wire carries 25.0 A of current due north The Earth's field 25.0 cm due west of the wire points north but downward, 47° below the horizontal, and has magnitude of 5.0x10 3T What is the magnitude of the net magnetic field 25.0 cm due west of the wire? Express your answer using two significant figures. Submit Request Answer Part B What is the angle below the horizontal of the net magnetic Express your answer using two significant figures. field 25.0 em due west of the wire? o below the horizontalExplanation / Answer
a)
magnetic field due to the wire,
B1 = mue*I/(2*pi*r)
= 4*pi*10^-7*25/(2*pi*0.25)
= 2*10^-5 T (upward)
earth magnetic field, B2 = 5*10^-5 T (below 47 degrees)
Bnet = sqrt(B1^2 +B2^2 + 2*B1*B2*cos(theta))
= sqrt(2^2 + 5^2 + 2*2*5*cos(90 + 47))*10^-5
= 3.79*10^-5 T <<<<<<----Answer
b) Bx = B2*cos(47)
= 5*10^-5*cos(47)
= 3.41*10^-5 T
By = B1 - B2*sin(47)
= (2 - 5*sin(47))*10^-5
= -1.66*10^-5 T
theta = tan^-1(By/Bx)
= tan^-1(1.66/3.41)
= 26.0 degrees below horizontal <<<<<<<<----Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.