Need help with this problem ASAP. Thanks k-500N/m m = 2.00 kg 30 7. A block as s
ID: 1873849 • Letter: N
Question
Need help with this problem ASAP. Thanks
k-500N/m m = 2.00 kg 30 7. A block as shown is pushed against a(n ideal) spring with force constant k-500N/m compressing it 0.25 m. When the block is released, it moves along the frictionless horizontal surface first and then up the ramp with incline angle of 30.0 degrees. Assume all energy stored in the spring in the compression is transferred to the mass. a. How much energy is stored in the spring when it is compressed 0.25 m? b. What is the speed of the block just before it reaches the ramp? c. How far up the ramp does the block go (length along the ramp)?Explanation / Answer
a) Energy stored in the spring = 0.5kx^2
= 0.5*500*0.25^2
= 15.625 m
b) speed of the block just before it reaches the ramp
0.5mv^2 = 15.625
0.5*2*v^2 = 15.625
v = 3.95 m/s
c) 0.5mv^2 = mgh
h = v^2 / 2g
= 3.952^2 / 2*9.8
= 0.8 m
l = h/ sin 30 = 0.8/sin 30 = 1.6m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.