The core of fused quartz fiber has an index of refraction of 1.47 and the claddi
ID: 1873894 • Letter: T
Question
The core of fused quartz fiber has an index of refraction of 1.47 and the cladding around it has an index of refraction of 1.46. Calculate the critical angle. 3. 4. (Bonus Question) In question #3 above, what is the shortest distance a light ray can travel after it is reflected in a direction away from the source and remain in the quartz core ifthe diameter of the core is 8 m? Hint: Assume the angle it will be reflected at the next reflection is the critical angle and that the second reflection is on the opposite side of the core.Explanation / Answer
a)
by using Snell's law,
n1*sin(theta) =n2*sin(theta2)
1.47*sin(thet1)=1.46*sin(90)
===> theta1=83.3 degrees
critical angle, theta1=83.3 degrees
b)
diameter, d=8um
radius,r=4um
use,
d=r/cos(theta1)
d=4*10^-6/(cos(83.3))
d=34.28*10^-6 m
shortet distance, d=34.28 um
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.