An automobile starter motor has an equivalent resistance of 0.0460 and is suppli
ID: 1874383 • Letter: A
Question
An automobile starter motor has an equivalent resistance of 0.0460 and is supplied by a 12.0 V battery with a 0.0080 internal resistance.
d) Repeat these calculations for when the battery connections are corroded and add 0.0900 to the circuit. (Significant problems are caused by even small amounts of unwanted resistance in low-voltage, high-current applications.)
Current I have 83.3A thats right
Voltage I have 3.81 V thats right
Please find the power in kW because I get 3.17 but the system marks it as a wrong answer
Explanation / Answer
Power dissipated in 0.046 ohm resistor=i*i*r
=83.3*83.3*0.046=0.319 kW
Total power dissipated=83.3*83.3*(0.046+0.008+0.09)=999. 200=0.99 kW
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.