The overall length of a piccolo is 33.0 cm. The resonating air column is open at
ID: 1875143 • Letter: T
Question
The overall length of a piccolo is 33.0 cm. The resonating air column is open at both ends. (a) Find the frequency of the lowest note a piccolo can sound. (Assume that the speed of sound in air is 343 m/s.) What is the relationship between the wavelength of the fundamental frequency and the length of a pipe that is open on both ends? Hz (b) Opening holes in the side of a piccolo effectively shortens the length of the resonant column. Assume the highest note a piccolo can sound is 3 500 Hz. Find the distance between adjacent antinodes for this mode of vibration.Explanation / Answer
a)
f = u/(2L)
f = 343/(2*0.33)
f = 519.7 Hz
b)
Da = L, the effective length of the column
L = u/2f
L = 343/(2*3500)
L = 0.049 m
L = 49 mm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.