Learning Goal: Part B-The acceleration of the collar after it has moved a certai
ID: 1875303 • Letter: L
Question
Learning Goal: Part B-The acceleration of the collar after it has moved a certain distance To set up and solve the equations of motion using rectangular coordinates What is the acceleration of the collar after it has moved 2.5 m? The 1.5-kg collar shown has a coefficient of kinetic friction Express your answer to three significant figures 0.215 with the shaft. The spring is unstretched when View Available Hint(s) 8-0 and the collar is given an initial velocity of to = 11 m/s. The unstretched length of the spring is d 1.5 m and the spring constant is k 35.3 N/m. (Figure 1) a,--30.3 m/s Figure 1 of 1 > Submit Previous Answers Incorrect, Try Again; 5 attempts remaining Part C . The speed of the collar after it has moved a certain distance What is the speed of the collar after it has moved 2.5 m? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units View Available Hint(s)Explanation / Answer
from the given data
m = 1.5 kg
u = 0.215
vo = 11 m/s
d = 1.5 m
k = 35.3 N/m
b. after the collar has moved x = 2.5 m
spring extension dx = sqroot(d^2 + x^2) - d = 1.415475 m
now, let normal reacotn be N
then friciton f = uN
hence form force balance
a = f/m + kdx*x/sqroot(x^2 + d^2)/m
and
N = mg + k*dx*d/sqroot(x^2 + d^2)
hence
a = u(mg + k*dx*d/sqroot(x^2 + d^2))/m + kx*dx/sqroot(x^2 + d^2)/m
a = -34.3468722 m/s/s
c. work done by friction = dW
dW = u(mg + k*dx'*d/sqroot(x^2 + d^2))dx
integrating
W = u(mgx + k*dx'*d*ln(sqrot(1 + x^2/d^2) + x/d))
W = -24.683086 J
hence speed at this point = v
from energy balance
0.5*m*vo^2 = 0.5*m*v^2 - w + 0.5*k*dx^2
v = 5.305828 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.