Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

53 4/5 3/5 4/3 Each numbered parts is worth 9 points. One extra point for FULL l

ID: 1875375 • Letter: 5

Question

53 4/5 3/5 4/3 Each numbered parts is worth 9 points. One extra point for FULL legible name at the top of page 5 An Olympic luge (sled) track has a vertical drop of 160 m and a length of 1600 m. A typical slider and her sled have a combined mass of 100 kg. Assume that she starts effectively from rest at the top of the track and reaches a final speed of 40 m/s (90 mph) at the bottom. 1. Find values for both the work done on her by gravity and the work done by non-conservative forces 2. Assuming the only non-conservative force that does work is sliding friction, find an average value for Ay. (Note that drag from the air is important at these speeds; but we are simply ignoring that),

Explanation / Answer

1. Work done by gravity = m g h

( h is vertical drop)

W_gravity = 100 x 10 x 160

= 160 x 10^3 J Or 160 kJ .......Ans


total work done = Work done by gravity + work done by conservative force = change in KE

160 x 10^3 + W = 100 ( 40^2 / 2 - 0 )

W = -80000 J or - 80 kJ ......Ans


2. W = F.d = F d cos(theta)

- 80000 = f (1600) cos(180)

f = 5/18 N

f = uk N = uk m g cos(phi)

sin(phi) = 160/1600

sin(phi) = 1/10  

cos(phi) = sqrt(99)/10

5/19 = uk (160 x10) sqrt(99)/10

uk = 1.75 x 10^-4

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote