Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

4. Question Details SerCP8 16.P.048. My Notes Ask Your Teacher A certain storm c

ID: 1875451 • Letter: 4

Question

4. Question Details SerCP8 16.P.048. My Notes Ask Your Teacher A certain storm cloud has a potential difference of 3.00 x 108 V relative to a tree. If, during a lightning storm, 45.0 C of charge is transferred through this potential difference and 1.00% of the energy is absorbed by the tree, how much water (sap in the tree) initially at 35.0°C can be boiled away? Water has a specific heat of 4186 J/kg.°C, a boiling point of 100°C, and a heat of vaporization of 2.26 x 106 J/kg. kg 9 Need Help? Read It Talk to Tuter "Show My Work (Optional)

Explanation / Answer

Energy created = Q V / 2

= (45)(3 x 10^8)/2

= 6.75 x 10^9 J  

Energy absorbed = 0.01 x 6.75 x 10^9

= 6.75 x 10^7 J

Energy required to boil away

= (C deltaT + Lv)

= (4186 x (100-25)) + (2.26 x 10^6)

= 2.532 x 10^6 J / kg


water boiled awya = (6.75 x 10^7) / (2.532 x 10^6)

= 26.7 kg  

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote