Need the steps for 5 and 6 5. Calculate the distance during the interval 2-5 sec
ID: 1875684 • Letter: N
Question
Need the steps for 5 and 6 5. Calculate the distance during the interval 2-5 seconds. If the object is moving with a velocity of 5.o m/s east at 2 seconds, what is the final velocity of the object at 5 seconds? What is the the acceleration of the object? it the object is located 7.0 meters east of the oarigin at 5 n at 5 seconds, what was the location of the object at 2s? V (m/s) 100 80 60 40 20 6. Calculate the speed at the end of of 4 seconds. Which type of velocity did you calculate? If ty is not zero and at 4 seconds, the speed is 120m/s, what was the speed at Os? How far does the object move during this time? Acceleration (m/s)/s 10 m/s/s 4s SExplanation / Answer
5. from the given graph
t = 2.5 s
area under graph will give us the distance
A = 2.5*40 = 100 m
as V is constant, final celocity is still 40 m/s
aceleration = 0
location at 2 s = 7 - 3*40 = -113 m west of the origin
6. given
a= 10 m/s/s
v(4) = 120 m/s
hence
v = u + at
120 = u + 10*4
u = 80 m/s
sped at 0 sec = 80 m/s
s = 80*4 + 0.5*10*16 = 400 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.