Chapter 5 Circular motion, the planets and gravity 1. A ball is traveling at a c
ID: 1875764 • Letter: C
Question
Chapter 5 Circular motion, the planets and gravity 1. A ball is traveling at a constant speed of 5 m/s in a circle with a of 0.8 m. What is the centripetal acceleration of the radius ball? What's its direction? 2. A car with a mass of 1200 kg is moving around a curve with a radius of 40 m at a constant speed of 20 m/s. a) What is the centripetal acceleration of the car? b) What is the magnitude of the force required to produce this centripetal acceleration? 3. Two 100-kg persons are separated by a distance of 1 m. using Newton's law of gravitation, find the magnitude of the attractive gravitational force exerted by one person to the other. 4. Two masses are attracted by a gravitational force of 0.36 N. What will the force of attraction be if the distance between the two masses is tripled? s. Does an astronaut have the same weight in different planets? Explain why.Explanation / Answer
1. given v = 5 m/s
r = 0.8 m
centripital acceleration ar = v^2/r = 31.25m/s/s
direction : towards the center of the circle
2. m = 1200 kg
r = 40 m
v = 20 m/s
a. centripital acceleratino of car, ar = v^2/r = 10 m/s/s
b. forcee = m*a = 12000 N
3. m1 = m2 = m = 100 kg
d = 1 m
F = Gm1m2/d^2 = 6.67*10^-11*10^4 = 6.67*10^-7 N
4. F = 0.36 N
new distance is tripled
then new force is 1/9 times = 0.04 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.