Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

4.50 m along a frictionless, horizontal table by a constant applied force of mag

ID: 1876074 • Letter: 4

Question

4.50 m along a frictionless, horizontal table by a constant applied force of magnitude F = 12.0 N directed at an angle A block of mass m 2.20 kg is pushed a distance d the horizontal as shown in the figure below 22.0° below 1m (a) Determine the work done on the block by the applied force. (b) Determine the work done on the block by the normal force exerted by the table (c) Determine the work done on the block by the gravitational force. (d) Determine the work done on the block by the net force on the block.

Explanation / Answer

a) work doen on the block by the applied force is W1 = F*cos(theta)*d = 12*cos(22)*4.5 = 50.06 J


b) Work done by the Normal Force is W2 = N*d*cos(90) = 0 J

Normal Force directed perpendicular to the table

and displacement is along table,hence the angle between Normal and displacement is 90 deg


c) Work done by the gravitational Force is W3 = m*g*d*cos(90) = 0 J

d) Work doen by the Net Force is W = W1+W2+W3 = 50.06 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote