Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

87%-> Arabic-PC Sun 9:15 PM hapter 8, part b For this assignment, you submit ans

ID: 1876160 • Letter: 8

Question

87%-> Arabic-PC Sun 9:15 PM hapter 8, part b For this assignment, you submit answers by question parts. The number of submissions remaining for each question part orly changes f yo submit or dango the answer. Assignment Scoring Your last submission is used for your score. 45 polints Tipler6 8.PO58. My Not A 2.9 kg block moving with a velocity of +4.9 m/s makes an elastic collision with a stationary block of mass 2.0 kg. (a) Use conservation of momentum and the fact that the relative speed of recession equals the relative speed of approach to find the velocity of each block after the collision m/s (for the 2.9 kg block) m/s (for the 2.0 kg block) (b) Check your answer by calculating the initial and final kinetic energies of each block. J (initially for the 2.9 kg block) 3 Cinitially for the 2.0 kg block) J (finally for the 2.9 kg block) 3 (finally for the 2.0 kg block) Are the two total kinetic energles the same? No eBook Submit Answer Save Progress Pracice Another Version My Notes .2 points Tple 6 8 PO57 20

Explanation / Answer

ELASTIC COLLISION


m1 = 2.9 kg                               m2 = 2 kg


speeds before collision


v1i = 4.9 m/s                             v2i = 0 m/s

speeds after collision


v1f = ?                         v2f = ?


initial momentum before collision


Pi = m1*v1i + m2*v2i

after collision final momentum

Pf = m1*v1f + m2*v2f

from momentum conservation


total momentum is conserved

Pf = Pi


m1*v1i + m2*v2i = m1*v1f + m2*v2f .....(1)


from energy conservation


total kinetic energy before collision = total kinetic energy after collision


KEi = 0.5*m1*v1i^2 + 0.5*m2*v2i^2

KEf =   0.5*m1*v1f^2 + 0.5*m2*v2f^2


KEi = KEf


0.5*m1*v1i^2 + 0.5*m2*v2i^2 = 0.5*m1*v1f^2 + 0.5*m2*v2f^2 .....(2)

solving 1&2


we get


v1f = ((m1-m2)*v1i + (2*m2*v2i))/(m1+m2)

v1f = ((2.9-2)*4.9 + (2*2*0))/(2.9+2)


v1f = 0.9 m/s ( for the 2.9 kg block )


v2f = ((m2-m1)*v2i + (2*m1*v1i))/(m1+m2)


v2f = ((2-2.9)*0 + (2*2.9*4.9))/(2.9+2)


v2f = 5.8 m/s ( for the 2.0 kg block )


=======================================

part (b)

KE1i = (1/2)*m1*v1i^2 = (1/2)*2.9*4.9^2 = 34.8 J


KE2i = (1/2)*m2*v2i^2 = 0


KE1f = (1/2)*m2*v1f^2 = (1/2)*2.9*0.9^2 = 1.2 J

KE2f = (1/2)*m2*v2f^2 = (1/2)*2*5.8^2 = 33.6 J


YES

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote