Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The ink drops have a mass m 1.00x10-11 kg each and leave the nozzle and travel h

ID: 1876444 • Letter: T

Question

The ink drops have a mass m 1.00x10-11 kg each and leave the nozzle and travel horizontally toward the paper at velocity v 23.0 m/s. The drops pass through a charging unit that gives each drop a positive charge q by causing it to lose some electrons. The drops then pass between parallel deflecting plates of length Do 1.90 cm, where there is a uniform vertical electric field with magnitude E 8.05x104 N/C. (Figure 1) Constants In an inkjet printer, letters and images are created by squirting drops of ink horizontally at a sheet of paper from a rapidly moving nozzle. The pattern on the paper is controlled by an electrostatic valve that determines at each nozzle position whether ink is squirted onto the paper or not. Part A Figure If a drop is to be deflected a distance d= 0.280 mm by the time it reaches the end of the deflection plate, what magnitude of charge q must be given to the drop? Assume that the density of the ink drop is 1000 kg/m3, and ignore the effects of gravity Express your answer numerically in coulombs. Do

Explanation / Answer

Solution:

Using D0 = v x t

=> t = D0 / V

=> t = 1.90 x 10^-2 / 23

=> t = 0.000826 sec

Now Using , acceleration (a) = 2 x d / t^2

=> a = 2 x 0.000280 / (0.000826)^2

=> a = 820.782 m/s^2

Now , F = q x E

=> m x a = q x E

=> q = m x a / E

=> q = 1 x 10^-11 x 820.782 / 8.05 x 10^4

=> q = 101.96 x 10^-15 C

=> q = 1.0196 x 10^-13 C ( Rounding for significant figures is not given so i am writing full answer)

Please comment for Queries. or if there is significant figures.

Please rate thanks.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote