Two capacitors, C1 = 16.0 F and C2 = 31.0 F, are connected in series, and a 18.0
ID: 1876797 • Letter: T
Question
Two capacitors, C1 = 16.0 F and C2 = 31.0 F, are connected in series, and a 18.0 V battery is connected across them (a) Find the equivalent capacitance, and the energy contained in this equivalent capacitor. equivalent capacitance 10.55 total energy stored0.0017 (b) Find the energy stored in each individual capacitor. energy stored in C1 | 0001 12 | energy stored in C2 ( 0.00058 Show that the sum of these two energies is the same as the energy found in part (a). Will this equality always be true, or does it depend on the number of capacitors and their capacitances? The energy stored in the capacitor is the same value as in part A. (c) If the same capacitors were connected in parallel, what potential difference would be required across them so that the combination stores the same energy as in part (a)? 6.13 Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. V Which capacitor stores more energy in this situation? C2Explanation / Answer
Accoridng to the given problem,
1.)
c. As the capacitor are same and connected in prallel,
Ceq = C1 + C2 = 47uF
Using the energy stored relation,
E = 1/2CeqV2
0.0017 = 0.5*47*10-6V2
V = 8.505 V.
2.)
g) According to the answers given by you,
The charge in 0.5 capacitor is 18uC [d].
Using the charge of a capacitor,
Q = CV
V = 18uC/0.5uF
V = 36V.
I hope you understood the problem, If yes rate me!! or else comment for a better solution.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.