From the top of a cliff, a person throws a stone straight downward. The initial
ID: 1876905 • Letter: F
Question
From the top of a cliff, a person throws a stone straight downward. The initial speed of the stone just after leaving the person's hand is 9.7 m/s.
(a) What is the acceleration (magnitude and direction) of the stone while it moves downward, after leaving the person's hand?
Is the stone's speed increasing or decreasing?
increasingdecreasing
(b) After 0.54 s, how far beneath the top of the cliff is the stone? (Give just the distance fallen, that is, a magnitude.)
m
Explanation / Answer
a)
acceleration on the stone is acceleration due to gravity
Its magnitude is 9.8 m/s^2
Its direction is downward
Answer:
9.8 m/s^2
downward
b)
Taking downward direction as positive:
vi = 9.7 m/s
a = 9.8 m/s^2
t = 0.54 s
use:
d = vi*t + 0.5*a*t^2
= 9.7*0.54 + 0.5*9.8*(0.54)^2
= 5.24 + 1.43
= 6.67 m
Answer: 6.7 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.