Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A small rubber ball is launched by a compressed-air cannon from ground level wit

ID: 1876922 • Letter: A

Question

A small rubber ball is launched by a compressed-air cannon from ground level with an initial speed of 17.0 m/s directly upward. Choose upward as the positive direction in your analysis. (a) What is the maximum height above the ground that the ball reaches? (b) How long does it take to reach the maximum height? (c) How long does it take to reach the ground after it reaches its highest point? (d) What is its velocity just before it hits the ground? (Indicate the direction with the sign of your answer.) m/s

Explanation / Answer

a) h = u2 / 2 g

= 172 / (2 * 9.8)

maximum height = 14.74 m

b) t = u / g = 17.0 / 9.8

time to reach max height = 1.73 s

c) t = 1.73 s

d) velocity v = -17.0 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote