Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A proton moves at 3.e0 x 10% m/\'s in the horizontal direction. It enkers a unif

ID: 1876957 • Letter: A

Question

A proton moves at 3.e0 x 10% m/'s in the horizontal direction. It enkers a uniform vertical electric field with a magnitude of s.00 x 10 Nc. ignore any gravitational effects (a) rind the time interval requaired for the proton to travel 5.50 cm horlzontally Find its vertical displacement during the time interval in which it travels 5.50 cm hortcontally.(tndicate diraction with the sign of your anwer our response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations, mn (c) Find the horizontal and vertical components of its velocity ater it has traveled 5.50 om horntaly v (500 Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoer error, or you could have four-digit accuracy to minimize roundolf er k/s 1+ "intake in your calculation. Carry out all intermediate resuts to at Need Help? Submit Answver Save Progress Practice Another Version 20 ponts1Previous Answers SerPSE9 23 P My 1 10, field is applied paraliei to the incine A smali block of mass m and charge Q is placed on an insulated, frictionless, inclined plane of angle 8 as in the figure below. An electric

Explanation / Answer

a) t = s / v = 5.50 * 10-2 / 3.8 * 105

= 1.447 * 10-7 s = 144.7 ns

b) y = ut + 1/2 a t2 = 0 + 1/2 (q E / m) t2

= 1/2 * (1.6 * 10-19 * 8 * 103 / 1.67 * 10-27) (1.447 * 10-7)2

= 8.02 mm

c) v = sqrt [2 a s] = sqrt [2 * (qE/m) * y]

= sqrt [2 * (1.6 * 10-19 * 8 * 103 / 1.67 * 10-27) * 8.02 * 10-3]

= 1.108 * 105

v = (3.8 * 105 m/s)i + (1.108 * 105 m/s)j

v = (380km/s)i + (110.8km/s)j

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote