A black mamba snake has a length of 2.97 m and a top speed of 3.40 m/s. Suppose
ID: 1877857 • Letter: A
Question
A black mamba snake has a length of 2.97 m and a top speed of 3.40 m/s. Suppose a mongoose and a black mamba find themselves nose to nose. In an effort to escape, the snake accelerates at 2.92 m/s2 from rest. How much time does it take the snake to reach its top speed? time: How far does the snake travel in that time? distance: Assuming the mongoose remains stationary, once the snake reaches its top speed, has its tail gone past the mongoose? The tail of the snake has gone past the mongoose. The tail of the snake has not gone past the mongoose.Explanation / Answer
Given,
L = 2.97 m ; v = 3.4 m/s ; a = 2.92 m/s^2
We know that
v = u + at
3.4 = 0 + 2.92 t => t = 1.16 s
Hence, t = 1.16 s
b)s = ut + 1/2 at^2
s = 0 + 0.5 x 2.92 x 1.16^2 = 1.98 m
Hence, d = 1.98 m
c)The tail of the snake has not gone past the mangoose.
since, 1.98 < 2.97 (length of snake)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.