A blue ball is thrown upward with an initial speed of 22.2 m/s, from a height of
ID: 1877868 • Letter: A
Question
A blue ball is thrown upward with an initial speed of 22.2 m/s, from a height of 0.6 meters above the ground. 2.7 seconds after the blue ball is thrown, a red ball is thrown down with an initial speed of 5.9 m/s from a height of 26.7 meters above the ground. The force of gravity due to the earth results in the balls each having a constant downward acceleration of 9.81 m/s2 1) What is the speed of the blue ball when it reaches its maximum height? m/s Submit 2) How long does it take the blue ball to reach its maximum height? S Submit 3) What is the maximum height the blue ball reaches? m Submit 4) What is the height of the red ball 3.51 seconds after the blue ball is thrown? m Submit 5) How long after the blue ball is thrown are the two balls in the air at the same height? S SubmitExplanation / Answer
1)
At maximum height, speed is always 0
Answer: 0 m/s
2)
vi = 22.2 m/s
a = -9.81 m/s^2
vf = 0 m/s
t = ?
use:
vf = vi + a*t
0 = 22.2 - 9.81*t
t = 22.2/9.81
= 2.26 s
Answer: 2.26 s
3)
vi = 22.2 m/s
a = -9.81 m/s^2
vf = 0 m/s
1st find the maximum distance from where its thrown:
vf^2 = vi^2 + 2*a*d
0 = 22.2^2 + 2*(-9.81)*d
d = 492.84/19.62
= 25.1 m
It was already thrown from 0.6 m
so,
max height = 25.1 + 0.6 = 25.7 m
Answer: 25.7 m
4)
time taken by red ball,
t = 3.51 - 2.7 = 0.81 s
vi = -5.9 m/s
a = -9.81 m/s^2
find the displacement of blue ball:
d = vi*t + 0.5*a*t^2
= -5.9*0.81 + 0.5*(-9.81)*0.81^2
= -4.779 - 3.22
= - 8.0 m
It was thrown from 26.7 m
So, now its height = 26.7 - 8.0 = 18.7 m
Answer: 18.7 m
Only 4 parts at a time
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.