Home Work 1. What is the weight of a 20o kg object? 2. A woman exerts a force of
ID: 1877892 • Letter: H
Question
Home Work 1. What is the weight of a 20o kg object? 2. A woman exerts a force of 500 N straight up.to lift a 35 kg basket. What is the acceleration of the basket? 3. An elevator of mass 3000 kg is ascending at a stea 2.0 m/s. W c dy speed of is the ore in the cable supporting the etor? ° 4. A 49-N block is pulled by a horizontal force of 50.0 N along a rough horizontal surface at a constant acceleration of 6 m/s What is the coefficient of friction? 4. Consider a car that starts at rest and accelerates at 2m/s2 for 3 seconds. HOMEWORK At that time, t 3 s, how fast is it going? and how far has it gone?Explanation / Answer
1) given mass = 200 kg
weight w = mg
w = 200*9.8 = 19600 N
2) from newtons second law
f = ma
a = f/m
a = 500/35 = 14.29 m/s^2
3) tension T = ma+mg
here a = 0 because lift is moving with constant speed
T = mg
T = 3000*9.8 = 29400 N
4) here net force = ma
net force = F-f = ma
m = 49/9.8 = 5 kg
f is the friction = mue*N = mue*w
f = mue*49
50-mue*49 = 5*6
mue*49 = 50-30 = 20
mue = 20/49 = 0.408
5) given initial speed = 0
a = 2 m/s^2
t = 3 sec
a) v = u+at
v = 2*3 = 6 m/s
b) s = ut+1/2at^2
s = 0+1/2*2*3^2
s = 9 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.