A spring with stiffness of k = 9.5 N/m, lies horizontally on a frictionless tabl
ID: 1877910 • Letter: A
Question
A spring with stiffness of k = 9.5 N/m, lies horizontally on a frictionless table. One end of the spring is attached to a mass of m = 85 g and the other end is attached to the wall. Relaxed length of the spring is L0 = 21 cm. We pull the block to the right, along the positive x-axis, so that length of the spring is now L = 24 cm. At this instant (t = 0) we gently release the block. 1-What is the updated momentum in kg.m/s at t = 0.1 s?
2-What is the updated velocity in m/s at t = 0.1 s?
3-What is the updated position in m at t = 0.1 s?
Explanation / Answer
k = spring constant = 9.5 N/m
m = mass attached to spring = 85 g = 0.085 kg
w = angular frequency = sqrt(k/m) = sqrt(9.5/0.085) = 10.6 rad/s
A = amplitude of shm = L - Lo = 24 - 21 = 3 cm = 0.03 m
equation for the position is given as
x = A Coswt
taking derivative both side
dx/dt = - (Aw) Sinwt
v = - (Aw) Sinwt
velocity at t = 0.1 sec is given as
v = - (0.03 x 10.6) Sin(10.6 x 0.1)
v = - 0.28 m/s
momentum at t = 0.1 sec is given as
P = m v
P = (0.085) (- 0.28) = - 0.024 kgm/s
position at t = 0.1 sec is given as
x = A Coswt
x = (0.03) Cos(10.6 x 0.1)
x = 0.015 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.