Freight trains can produce only relatively small acceleration and decelerations.
ID: 1878081 • Letter: F
Question
Freight trains can produce only relatively small acceleration and decelerations.
(a) What is the final velocity (in m/s) of a freight train that accelerates at a rate of 0.0500 m/s2 for 8.00 min, starting with an initial velocity of 4.00 m/s?
__ m/s
(b) If the train can slow down at a rate of 0.650 m/s2, how long (in s) will it take to come to a stop from this velocity?
__ s
(c) How far (in m) will it travel in each case?
__ m (distance traveled during acceleration)
__ m (distance traveled during deceleration)
Explanation / Answer
a) v2-u2=2aS
a=0.05m/s2
t=8min=480seconds
u=4m/s
v(final velocity)=0+0.05*480=24m/s
s=v2/(2a)=242/(2*0.05)=5760m
b) a=0.65m/s2
v=0m/s
u=4m/s
v=0m/s(when train stops)
t=-u/a
t=-4/(-0.65)=6.1538sec
v2-u2=2aS
S=-u2/2a
S=-16/(-1.3)=12.3m
c) therefore, s1=5760m(acce) ,s2(dece)=12.3m
incase of any doubt please comment
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.