6%) Problem 1: A swan on a lake gets airborne by flapping its wings and running
ID: 1878141 • Letter: 6
Question
6%) Problem 1: A swan on a lake gets airborne by flapping its wings and running on top of the water. 50% Part (a) If the swan must reach a speed of 4.9 m/s to take off and it accelerates from rest at a constant rate of 043 m/s, how far, in meters, will it travel before becoming airborne? Grade Summary d- 0% 100% Potential Attempts remaining: 10 (3% per attempt) detailed view cotan0 sin acos0 atan0 acotan0 sinh0 coshO tanh cotanh0 O Degrees Radians SubmitHMint Hints: 1% deduction per hint. Hints remaining: 2 Feedback: deduction per feedback 50% Part (b) How long will that take, in seconds?Explanation / Answer
Part (a) : How far will it travel before becoming airbone?
using equation of motion 3, we have
v2 = v02 + 2 a d
where, v0 = initial speed of swan = 0 m/s
a = constant acceleration = 0.43 m/s2
v = final speed of swan = 4.9 m/s
then, we get
(4.9 m/s)2 = (0 m/s)2 + 2 (0.43 m/s2) d
d = [(24.01 m2/s2) / (0.86 m/s2)]
d = 27.9 m
Part (b) : How long will that take?
using equation of motion 1 & we get
v = v0 + a t
(4.9 m/s) = (0 m/s) + (0.43 m/s2) t
t = [(4.9 m/s) / (0.43 m/s2)]
t = 11.3 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.