Find the net electric force that the two charges would exert on an electron plac
ID: 1878154 • Letter: F
Question
Find the net electric force that the two charges would exert on an electron placed at point on the z-axis at 0.200 m. Express your answer with the appropriate units. Enter positive value if the force is in the positive r-direction and negative value if the force is in the negative z-direction. Constants A-4.00 nC point charge is at the origin, and a second 6.50 nC point charge is on the z-axis at z 0.800 m. B+I Value Units Submit Request Answer Part E Find the net electric force that the two charges would exert on an electron placed at point on the x-axis at ¢ 1.20 m. Express your answer with the appropriate units. Enter positive value if the force is in the positive -direction and negative value if the force is in the negative r-direction. F.-Value Units Submit Request Answer Part F Find the net electric force that the two charges would exert on an electron placed at point on the z-axis at x =-0.200 m.Explanation / Answer
Given
two charges are say q1 = -4.0 nc is at origin and
q2 = -6.50 nC at x = 0.80 m
Part D
the net electric force on the electron q3, placed at x = 0.200m by the charges q1,q2 is
from coulomb's law the electric force between two charges q1,q2 separated by a distance r is F = k*q1*q2/r^2
F13 = kq1*q3/r13^2 , F23 = kq2*q3/r23^2
here r13 = 0.2 m ,r23 = 0.6 m
the directions of the forces on the electron by q1 is to right and by q2 is to the left
F13 +ve , F23 -ve
F13 = (9*10^9*4*10^-9*1.6*10^-19)/(0.2)^2 N = + 1.44*10^-16 N
F23 = (9*10^9*6.5*10^-9*1.6*10^-19)/(0.6)^2 N = - 2.6*10^-17 N
the net force acting on the electron is F = F13+F23 = 1.44*10^-16 -2.6*10^-17 N = 1.18*10^-16 N
Part E
the electron at x = 1.2 m
F13 = kq1*q3/r13^2 , F23 = kq2*q3/r23^2
here r13 = 1.2 m ,r23 = 1.2-0.8 = 0.4 m
the directions of the forces on the electron by q1 is to right and by q2 is also to the right
F13 +ve , F23 +ve
F13 = (9*10^9*4*10^-9*1.6*10^-19)/(1.2)^2 N = 4*10^-18 N
F23 = (9*10^9*6.5*10^-9*1.6*10^-19)/(0.4)^2 N = 5.85*10^-17 N
the net force acting on the electron is F = F13+F23 = 4*10^-18 +5.85*10^-17 N = 6.25*10^-17 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.