Hello, Can I get a help with these problem? Please show the steps, formulas used
ID: 1878204 • Letter: H
Question
Hello,
Can I get a help with these problem?
Please show the steps, formulas used and write clearly
An object moves with constant acceleration 4.05 m/s2 and over a time interval reaches a final velocity of 10.6 m/s.
(a) If its initial velocity is 5.3 m/s, what is its displacement during the time interval?
m
(b) What is the distance it travels during this interval?
m
(c) If its initial velocity is -5.3 m/s, what is its displacement during the time interval?
m
(d) What is the total distance it travels during the interval in part (c)?
m
Explanation / Answer
Dear student
Solution
Given quantities are
Acceleration a= 4.05 m/s2, final velocity vf=10.6 m/s2
a. Initial velocity vi=5.3 m/s2
To find time t
t=( vf-vi)/a=(10.6-5.3)/4.05=1.31 sec
Displacement S= vit+(1/2)at2
S= 5.3*1.31+(1/2)*4.05*(1.31)2
S=10.42 m
Distance is same thing as displacement here, because S & gt; 0 . In general distance is scalar quantity and displacement has direction, it is vector quantity
b. Hence distance travelled=10.42 m
c. Now initial velocity vi=-5.3 m/s2
Time t=(10.6-(-5.3))/4.05=(10.6+5.3)/4.05=3.93 sec
Displacement S= vit+(1/2)at2=-5.3*3.93+(1/2)*4.05*(3.93)2
Displacement S= 10.45 m
d. Total distance travelled in part will be initial displacement in -ve direction plus 10.45 m which is (20.83+10.45)=32.8 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.