A ball is released from rest from a height h in the presence of uniform gravitat
ID: 1878216 • Letter: A
Question
A ball is released from rest from a height h in the presence of uniform gravitational acceler- ation where g = 9.8 m/s2. The ball descends, strikes the ground, and bounces in such a way that its velocity is reversed with no loss of speed. If 2.40 seconds elapse between the release of the ball and its return, what is the height h from which the ball is dropped?A ball is released from rest from a height h in the presence of uniform gravitational acceler- ation where g = 9.8 m/s2. The ball descends, strikes the ground, and bounces in such a way that its velocity is reversed with no loss of speed. If 2.40 seconds elapse between the release of the ball and its return, what is the height h from which the ball is dropped?
A ball is released from rest from a height h in the presence of uniform gravitational acceler- ation where g = 9.8 m/s2. The ball descends, strikes the ground, and bounces in such a way that its velocity is reversed with no loss of speed. If 2.40 seconds elapse between the release of the ball and its return, what is the height h from which the ball is dropped?
Explanation / Answer
for moving down:
a = -9.8 m/s^2
vi = 0 m/s
d = ?
t = 2.40/2 = 1.20 s
Use:
d = vi*t + 0.5*a*t^2
d = 0 + 0.5*(-9.8)*(1.20)^2
d = -7.06 m
d is negative because ball moved down
h = 7.06 m
Answer: 7.06 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.