1.An object is initially traveling in the +x direction at 14.2 m/s. A constant a
ID: 1878379 • Letter: 1
Question
1.An object is initially traveling in the +x direction at 14.2 m/s. A constant acceleration is applied to it and after it travels a displacement of 12.6 meters in the +x direction, it stops. What is the magnitude of the acceleration in m/s^2?
2. A car is initially moving at a velocity of 21 m/s in the +x direction and a constant acceleration is applied to it and it stops in 2.9 seconds. What is the acceleration in m/s^2? If in the negative x direction, indicate so with a negative sign.
please show your work thank you
Explanation / Answer
1) given
vi = 14.2 m/s
vf = 0
d = 12.6 m
a = ?
use, vf^2 - vi^2 = 2*a*d
==> a = (vf^2 -vi^2)/(2*d)
= (0^2 - 14.2^2)/(2*12.6)
= -8.00 m/s^2
2)
given
vi = 21 m/s
t = 2.9 s
vf = 0
a = ?
use, vf = vi + a*t
==> a = (vf - vi)/t
= (0 - 21)/2.9
= -7.24 m/s^2
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.