A closed chamber containing a gas is at steady state. The shaft transfers power
ID: 1879317 • Letter: A
Question
A closed chamber containing a gas is at steady state. The shaft transfers power at a rate of Wsh,in= 2.0 kW to the paddle wheel and the electric lamp consumes electricity at a rate of Wel,in= 700 W .
A) Using an energy balance determine the rate of heat transfer, in kW.
B) If the surface temperature of the chamber is 430 K , determine the entropy generated within the chamber, in kW/k
C) What would the entropy generation within the chamber be if the surface temperature increased to 530 K ? in kW/k
ei, in sh, inExplanation / Answer
A) Using an energy balance rate of the heat transfer,
dQ=Wsh,in- Wel, in
dQ = | 0.7kW - 2.0 kW |
dQ = 1.3 kW heat transfer from lamp to shaft.
B) T=430 k
Hence entropy S= dQ/T
S= 1.3/430
S = 0.0030 kW/k
C) at T = 530 k
Entropy S = dQ/T
S = 1.3/530
S = 0.00245 kW/k
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.