A rescue plane wants to drop supplies to isolated mountain climbers on a rocky r
ID: 1879829 • Letter: A
Question
A rescue plane wants to drop supplies to isolated mountain climbers on a rocky ridge 235 m below Part A If the plane is traveling horizontally with a speed of 268 km/h (74.4 m/s ), how far in advance of the recipients (horizontal distance) must the goods be dropped (see the figure (Figure 1) (a) )? x = nothing m SubmitPrevious AnswersRequest Answer Incorrect; Try Again Part B Suppose, instead, that the plane releases the supplies a horizontal distance of 425 m in advance of the mountain climbers. What vertical velocity (up or down) should the supplies be given so that they arrive precisely at the climbers' position
Explanation / Answer
Here ,
h = 235 m
part A) horizontal speed , u = 74.4 m/s
Now , let the time taken is t
t = sqrt(2h/g)
t = sqrt(2 * 235/9.8)
t = 6.93 s
for the distance x
x = 74.4 * 6.93
x = 515 m
part B)
let the vertical velocity needed is uy
Now, for the time of flight
t = 425/74.4
t = 5.71 s
Now, for the supplies to reach the ridge
y = uy * t + 0.50 at^2
- 235 = uy * 5.71 - 0.50 * 9.8 * 5.71^2
solving for uy
uy = -13.2 m/s
hence , the initial velocity given should be 13.2 m/s in downwards direction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.