A rock is thrown off a cliff in the horizontal direction at a speed of 2.4 m/s.
ID: 1880062 • Letter: A
Question
A rock is thrown off a cliff in the horizontal direction at a speed of 2.4 m/s. What is the magnitude of its horizontal speed 0.38 s later?
A. 2.5 m/s
B. 4.4 m/s
C. 3.5 m/s
D. 2.4 m/s
E. 1.9 m/s
A toy car, moving on a horizontal table 3.1 m above the floor at a constant velocity of 2.4 m/s in the x-direction, slides off the edge and takes a curved path in air onto the floor. (Neglect the air resistance.) Its equation of motion in the y-direction (assuming +y points upward and y = 0 at the table surface) is
A. y= -4.9t2 + 3.1t
B. y=-4.9 t2
C. y= 3.1 + 4.9 t2
D. y= 2.4 - 4.9t2
E. y= 4.9t2 + 2.4t
Explanation / Answer
1
The horizontal velocity of the object remains same throughout its flight
V= 2.4 m/s
Option (d) is correct
===========
2.
Considering 2nd equation of motion
Y=yo + 0*t + 0.5gt^2
Y= 31 + 4.9t^2
Option (c) is correct
Comment in case any doubt please rate my answer ....
According to Chegg guidelines I can answer one question at a time so please post other questions separately ....
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.