3. A boat crossing a wide river moves with a speed of 14.0 km/h relative to the
ID: 1880224 • Letter: 3
Question
3. A boat crossing a wide river moves with a speed of 14.0 km/h relative to the water. The water in the river has a steady speed of 8.00 km/h due south relative to the earth. a) If the boat heads due east, determine the speed of the boat relative to an observer standing on the shore. km/h 4. b) What is the angle made between the velocity of the boat relative to the observer and the east direction? 5. c) At what angle must the boat be headed with respect to the east direction in order for it to proceed east as seen by the observer on the shore?Explanation / Answer
3a] speed of boat = sqrt(14^2+ 8^2) = 16.1 km/h
4b] angle = arctan(8/14) = 29.7 degree
5c] 14 sin theta = 8
theta = arcsin [8/14] = 34.85 degree
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.