A Small Object Begins A Free-fall From A Height Of H=85.0 M At T0=0 S . After =2
ID: 1880396 • Letter: A
Question
A Small Object Begins A Free-fall From A Height Of H=85.0 M At T0=0 S . After =2.40 S , A ... Your question has been answered Let us know if you got a helpful answer. Rate this answer Question: A small object begins a free-fall from a height of H=85.0 m at t0=0 s . After =2.40 s , a second... A small object begins a free-fall from a height of H=85.0 m at t0=0 s . After =2.40 s , a second small object is launched vertically up from the ground with an initial velocity of v0=40.8 m/s . At what height from the ground will the two objects first meet? r= theta= part b)
Explanation / Answer
height covered by falling object = 1/2 (9.8) (2.40^2) =28.224 m
28.224 + 1/2 (9.8t^2) + 40.8 (t) - 1/2 (9.8t^2)= 85
40.8 t= 56.776
t =1.39 seconds apprx
height form ground= 40.8 (1.39) - 1/2 (9.8) 1.39^2=47.31 m apprx
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.