3. An particle moving in a straight line has an initial speed of 300m/s. It unde
ID: 1880554 • Letter: 3
Question
3. An particle moving in a straight line has an initial speed of 300m/s. It undergoes acceleration of 85m/s. (a) How long will i take to reach a far will it have traveled in this time? t take to reach a speed of 600 ms7 ) How 4 + 4. A small mailbag is released from the top of a building. After 2.5s, (a) what is the speed of the mailbag, and (b) how far is it below the top of the building? 5. A student throws a set of keys vertically upward to his fratermity brother, who is in a window 8.00m above. The brother catches the key 2 s later. (a) With what initial velocity are the key thrown? (b) What is the velocity of the keys just before they are caught?Explanation / Answer
3.
Using 1st equation of motion
t= (v-u)/a= (600-300)/85= 3.529 second . (Ans)
Using 3rd equation of motion
V^2= u^2+ 2ad
600^2= 300^2+2* 85*d
d= 1588.235 m (ans)
========
2.
Velocity at given instant of time
v= gt= 9.8*2.5= 24.5 m/s .(ans)
Distance from the top of the building
d= 0.5gt^2= 0.5* 9.8*2.5^2
= 30.625 m (ans)
==========
3.
Using 2nd equation of motion
S= ut-0.5gt^2
8= u* 2-4.9*2^2
u= 13.8 m/s. (Ans)
Velocity during catch
V= u-gt
=13.8-9.8*2
= 5.8 m/s directed downward
=======
Comment in case any doubt.. good luck
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.