An object, along with the light source, is 5 cm to the left of an unknown optica
ID: 1880572 • Letter: A
Question
An object, along with the light source, is 5 cm to the left of an unknown optical element as shown below. The optical element generates an image 15cm to the right of the optical element.
Part A
What is the object distance o if the optical element is a lens?
Enter the number with the appropriate sign (cm)
Part B
What is the object distance i if the optical element is a lens?
Enter the number with the appropriate sign (cm)
Part C
What is the object distance o if the optical element is a mirror?
Enter the number with the appropriate sign (cm)
Part D
What is the object distance i if the optical element is a mirror?
Enter the number with the appropriate sign (cm)
Image Unknown optical element paladExplanation / Answer
sign convention is +ve if distance is measured along the direction of light from the center of the lens/mirror.
PART A:
Object distnace in this case is O= -5 cm
PART B:
Image distance is I= 15 cm
PART C:
Object distnace in this case is O= -5 cm
PART D:
Image distance is I= 15 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.