Hw 03: 2D Motion Item 3 Part A A supply plane needs to drop a package of food to
ID: 1880990 • Letter: H
Question
Hw 03: 2D Motion Item 3 Part A A supply plane needs to drop a package of food to scientists working on a glacier in Greenland. The plane flies 120 m above the glacier at a speed of 130 m/s How far short of the target should it drop the package? Express your answer using three significant figures with the app You may want to review (Pages 86-90) For help with math skills, you may want to review: For general problem-solving tips and strategies for this topic, you may want to view a Video Tutor Solution of Value Units Submit Provide FeedbackExplanation / Answer
Considering motion along vertical
h= 0.5gt^2
120= 4.9t^2
t= 4.949 s
Considering motion along horizontal
Range= ut= 130*4.949= 643.33 m
==========
Comment in case any doubt.. good luck
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.