AN #10 Begin Date: i19 013 12.01W AM Due Date: 21/2018 10:0 WAM End Date: 2018 1
ID: 1881306 • Letter: A
Question
AN #10 Begin Date: i19 013 12.01W AM Due Date: 21/2018 10:0 WAM End Date: 2018 10:ww M (50%) Problem 1: A fireworks shell is accelerated at constant acceleration from rest to a velocity of 66 ms over a distance of m. de 5096 Part (a) How long, in seconds, does the acceleration last? r=0.15-/Correct! : 5096 Part (b) Calculate the acceleration, in meters per second squared. Grade Summary Potential1 sinO cos tan 8 9 cotan in c4 5 6 atano lacotan0-1 sinh01 . 1 1 | 2 | 3 cosh tanh cotanbo Amempts remainis 0% attempt) detsiled -D Degrees Radians Submit Hint tion per hint. Hints remaining Feed back: deduction per feedback.Explanation / Answer
problem 1
a) accelaration = (final velocity - initial velocity)/time
=> a = (v - u)/t = 66/t
=> s = ut + 0.5at2 => 5 = 0*t + 0.5(66/t)t2 => 5 = 33t => t = 5/33 s = 0.15 s
b) a = 66/t = 66/(5/33) = 66*33/5 = 435.6 m/s2
Problem 2
a) v = u + at = u - gt
=> 0 = u - gt => t = u/g
s = ut + 0.5at2
=> 955 = u(u/g) - 0.5g(u/g)2
=> 955 = 0.5u2/g
=> u = sqrt(955 x 2 x 9.8) = 136.81 m/s
b) total flight time = t + t = 2t = 2u/g = 2 x 136.81/9.8 = 27.921 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.